«Вісім релігій, що панують у світі. Чому їхні відмінності мають значення» Стівен Протеро

«Вісім релігій, що панують у світі. Чому їхні відмінності мають значення» Стівен ПротероНазва: Вісім релігій, що панують у світі. Чому їхні відмінності мають значення
Письменник: Стівен Протеро
Рік: 2021
Жанри: Сучасна зарубіжна література

 

 

 

Анотація до книги «Вісім релігій, що панують у світі. Чому їхні відмінності мають значення» Стівен Протеро

Одна з причин нашого бажання піти за фантазіями в кролячу нору релігійної єдності – незручність, яку викликають у нас суперечки. Коли йдеться про релігію, нам особливо гостро хочеться загального ладу та згоди. У період викладання в Бостонському університеті мені доводилося попрацювати, щоб спровокувати ввічливу дискусію. Моїм студентам просто давалася “ввічливість”, а на “дискусію” з’являлася алергічна реакція. Вони вважали суперечки проявом невихованості і навіть серед друзів намагалися уникати їх за всяку ціну.
Вони охоче обговорювали переваги останнього фільму братів Коен або диска U2, але ні в яку не погодилися висловлювати суперечки майже з усіх інших приводів. Коли справа доходить до релігії, американська молодь зі значно більшою ймовірністю користується виразом «мені здається», ніж «я вважаю» або, Боже борони, «я переконаний».
В іудейській традиції розрізняють суперечки для перемоги в суперечках (що не мають цінності) та «суперечки в ім’я Бога» (що мають цінність). Сьогодні Захід захльостують суперечки з радіо, телебачення, в інтернеті, але майже всі ці суперечки ведуться не заради істини, а заради рейтингів або самореклами, або з обох причин. Тому ми не бажаємо сперечатися на благо когось іншого, а коли сперечаються інші, не бачимо в цьому нічого гідного. Ідея релігійної терпимості трансформувалася в смиренну сорочку релігійної згоди.
Однак у глибині душі ми знаємо, що релігії світу відрізняються одна від одної. Як стверджував мій колега Адам Селігмен, сама ідея релігійної терпимості має на увазі відмінності, оскільки не має чим проявити терпимість до чужої релігії, якщо вона, по суті, нічим не відрізняється від твоєї. Ми робимо вигляд, що ці відмінності несуттєві, тому що так почуваємось впевненіше, виглядаємо більш моральними. Але ось претендований на «однакову» світових релігій безпечнішим наш світ не стає.
Подібно до всіх форм невігластва, ці домагання роблять світ більш небезпечним. Що нам потрібно на цій шалено релігійній планеті, так це реалістичний погляд на сфери конфліктів суперницьких релігій та сфери, в яких вони можуть співпрацювати. Новий підхід до цієї слизької теми може вселяти страх. Але світ такий, який він є. Тому толерантність і повага залишаться безглуздими словами доти, доки ми не дізнаємося хоч щось про те, до кого саме повинні виявляти толерантність чи повагу.
Уявний плюралізм
Книга Х’юстона Сміта “Релігії світу” була розпродана тиражем більше двох мільйонів екземплярів з того часу, як вперше вийшла в 1958 році під назвою “Релігії людства”. Однією з причин її успіху є щире і переконане проголошення Смітом ідеї принципової єдності світових релігій. Наголошуючи на вічних ідеалах того, що він назвав «нашими традиціями мудрості», Сміт приділяє основну увагу духовному досвіду і зводить до мінімуму згадки про історичні факти, інституційні реалії та дотримання ритуалів.
Він наводить у приклад швидше видатних, ніж звичайних прихильників релігії – таких містиків, як аль-Газалі в ісламі, святий Хуан де ла Крус (святий Іоанн Хреста) у християнстві та Чжуан-цзи у даосизмі. За його власним зізнанням, Сміт пише про «релігії в їхньому кращому прояві», демонструє їхню «світлу сторону» замість того, щоб вивішувати на огляд брудне білизна, ставити на них «богодухнову» філософію і теологію понад війни і пересудів. Він пише з позицій співчуваючого, звертаючись до американських ідіом надії та оптимізму. Коли йдеться про релігію, говорить Сміт, справа «іде краще, ніж може здатися».
Понад півстоліття тому, коли Сміт написав ці слова, вони зіграли на почуттях саме так, як і було потрібно. Після Другої світової війни та Голокосту поборники традиції, що набувала популярності як іудео-християнська, починали розглядати протестантизм, католицтво та іудаїзм як три рівноправні прояви однієї спільної віри. Тим часом шанувальники «Вічної філософії» Олдоса Хакслі (1945) і «Тисячеликого героя» Джозефа Кемпбелла (1949) засуджували схильність людей, що устала, розділяти світові релігії на дві категорії: хибні і свою власну. Релігії світу, стверджували вони, – це різні стежки, які ведуть до вершини однієї й тієї гори. Або, як висловився Свамі Шивананда, «Коран, Зенд-Авеста або Біблія так само священні, як і «Бхагавад-гіта»… Ахура Мазда, Ішвара, Аллах, Яхве – все це різні імена одного Бога. Сьогодні цей підхід – нова ортодоксальність, закріплена в бестселерах Карен Армстронг та телевізійних інтерв’ю Білла Мойєрса з Джозефом Кемпбеллом, Х’юстоном Смітом та іншими помітними прихильниками «вічної філософії».

Це «вічне філософування» може здатися повністю плюралістичним, але тільки на перший погляд. Католицького богослова Карла Ранера справедливо розкритикували за його теорію, згідно з якою багато буддистів, індуїстів та юдеїв насправді «анонімні християни», які в майбутньому потраплять на небеса.

Дуже зручно на нашому сайті читати книги онлайн українською мовою, а перед цим ознайомитись з цитатами та відгуками тих, хто їх вже прочитав. Зробити це можна безкоштовно та без реєстрації.

Вірші, література різних жанрів, книжки для найменших – все це є у нас. Ви можете скачати книги на iPhone, iPad з ОС Android або iOS в різних форматах: pdf, rtf, txt, fb2, epub. Зручно також слухати аудіокниги на телефоні або планшеті.

Оцініть статтю
E-Biblioteka